Naše firma se zabývá čištěním, impregnací, broušením, lakováním, olejováním dřevěných podlah v Brně, Vyškově, Slavkově u Brna, Bučovicích, Kyjově, Uherském Hradišti, Břeclavi, Mikulově, Hodoníně, Zlíně a dalších městěch Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého kraje.
Pro informaci uvádíme níže stručně postupy čištění a údržby dřevěných podlah, které provádíme.

RYCHLÁ NAVIGACE - co potřebuji s podlahou udělat: Hloubkové čištění a impregnace Renovace podlahy Rady pro pravidelný úklid

Základní informace o dřevěné podlaze

Dřevěné podlahy, jako každý přírodní materiál, mají zvýšené nároky na péči a údržbu. Správnou péčí o dřevěné podlahy, parkety, palubky zajistíme dlouhou životnost materiálu a dobrý vzhled dřeva. Prostředky na údržbu, impregnaci, čištění a mytí dřevěných podlah se liší dle typu dřevěné podlahy a povrchové úpravy dřeva od výrobce.

V domácnostech, kancelářích, obchodech, kulturních zařízeních se vyskytují zejména tyto typy dřevěných podlah - vrstvené dřevěné podlahy, parkety, palubky.
Povrchovou úpravu (ochranu) dřevěné podlahy, parket provádí přímo výrobce nebo provádí podlahářská firma při pokládce. Je nezbytné, aby dřevo bylo před používáním chráněno.
Hlavní typy povrchové úpravy-impregnace dřevěných podlah jsou:

  • bez povrchové úpravy - surové dřevo (potřeba natřít při pokládce)
  • lakované podlahy
  • voskované podlahy
  • olejované podlahy
  • podlahy s tvrdým voskovým olejem

V uvedeném výčtu dřevěných podlah a povrchových úprav jste jistě našli tu svoji. Níže si popíšeme jaké nároky na čištění, údržbu, impregnaci, renovaci jednotlivé druhy dřeva mají.

1. Pravidelný úklid

Co se týče pravidelného úklidu mají všechny dřevěné podlahy stejný požadavek. Mokré vytírání podlahy co nejméně, pořádně vyždímaným mopem, utěrkou a nejlépe výrobcem daným čistícím prostředkem. Naproti tomu časté pravidelné vysávání za použití "parketové" hubice.

Obr. parketová hubice

2. Hloubkové čištění a impregnace dřevěné podlahy

Hloubkové čištění dřevěné podlahy, parket, palubky provádíme v případě usazených nečistot, zašlých podlah bez lesku, opotřebené impregnace, opotřebeného vosku, potřeby doplnění oleje do dřeva.
U lakovaných podlah se jedná o odstranění usazené špíny z laku, případně odstranění staré impregnace z laku. Následně lze na lak nanést ochrannou impregnaci, která lak chrání před poškrábáním, opotřebením. Podmínka takového čištění je, že nesmí být lak poškozen až na dřevo.
U voskovaných podlah(včelí vosk, syntetický vosk) provádíme čištění pokud je povrchový vosk špinavý, nelze vyčistit při běžném mytí. Také v případě, že chceme vosk do dřeva doplnit - vosk je opotřebený, přidáváme další vrstvu. Hloubkovým čištěním se část vosku odebere. Následně se doplní dalším nátěrem. Klasickým příkladem jsou starší parkety, které naše babičky pečlivě drátkovali a voskovali. Obvykle jsou takové parkety - jejich dřevo - v bezvadném stavu. Stačí hloubkově vyčistit nebo jemně přebrousit, navoskovat a jsou jako nové.
Tvrdý voskový olej je sloučenina vosku a oleje. Olej se vsákne do dřeva, vosk vystoupá na povrch a ztvrdne. Působí jako lak. Dobře chrání dřevo. Lze opravovat. Někdy lepší varianta k laku. U čištění platí podobná pravidla jako u klasického vosku.
Olejované podlahy čistíme hloubkově periodicky vždy před doplňováním oleje, které by mělo být alespoň jednou ročně nebo dle návodu výrobce. Jinak dojde k poškození dřeva - oxidaci, která už čištěním nelze opravit.


Obr. čištění voskovaných parket
Obr. špinavé voskované parkety
Obr. vyčištěné a nový vosk
Obr. vyčištěné, nevyčištěné detail

3. Renovace dřevěné podlahy

Podlahu je potřeba zrenovovat, pokud nefungovaly dobře předchozí kroky, podlaha nebyla chráněna povrchovou úpravou, došlo k oxidaci dřeva nebo poškrábání povrchu. Časem se stav zhoršuje. Pokud bychom podlahu nezrenovovali, tak dojde k trvalému poškození.
Lakované podlahy jsou nejčastěji poškozeny poškrábáním nebo vychozenými místy. Na takovém místě je pak dřevo holé a zoxiduje. To se projeví šedou až černou barvou. Pokud jde o velký rozsah je nutné podlahu zbrousit na holé dřevo a následně natřít znovu lakem nebo tvrdým voskovým olejem, který doporučujeme.
U voskovaných podlah jde opět o opotřebení vosku až na dřevo a následnou oxidaci. Zde obvykle stačí jemný brus, abychom odstranili šedý nádech. Následně aplikujeme vosk nebo tvrdý voskový olej.
Tvrdý voskový olej většinou stačí pravidelně doplňovat, takže k oxidaci vůbec nedojde. Pokud jsou někde poškrábaná místa, lze je narozdíl od laku lokálně opravit. Proto je TVO výhodnější.
Olejované podlahy jsou náchylné na oxidaci asi nejvíce, pokud pravidelně olej nedoplňujeme a ještě ho vymýváme nevhodnými čistícími prostředky. V případě oxidace opět většinou postačí jemný brus a znovu olej, nebo přechod na tvrdý voskový olej trvanlivější, bezúdržbovou variantu.


Obr. začátek oxidace
Obr. broušení lakovaných parket
Obr. tvrdý voskový olej Bona
Obr. první vrstva TVO

Cenu čištění, impregnace a renovace dřevěných podlah najdete v CENÍKU

 

Dotazy a objednávky: tel. 725 044 983, e-mail - info@jit.cz

UKÁZKY PRACÍ

Druhý nátěr parket voskový olej

Přebroušené palubky - příprava na nátěr

Natřené palubky tvrdý voskový olej

Naši zákazníci